Sposobów na szybkie i skuteczne opanowanie języka obcego jest wiele. Jedną z popularnych metod, często stosowaną również w przedszkolach, jest immersja językowa. Na czym polega? Jak wygląda immersja językowa w przedszkolnej nauce języka angielskiego?

Immersja językowa – czym jest?

Immersja to metoda nauki nazywana także całkowitym zanurzeniem. Polega ona na przyswajaniu języka obcego poprzez ciągłe stosowanie go we wszystkich momentach i sytuacjach – czyli dokładnie tak, jak ma to miejsce w przypadku nauki języka ojczystego. Dobrym przykładem, który obrazuje, czym jest immersja, może być zamieszkanie w kraju, w którym obowiązuje dany język obcy. Nieustanne przebywanie w środowisku, w którym językiem posługuje się otoczenie, to bez wątpienia dobry sposób na efektywną naukę.

Immersja językowa a przedszkolna nauka języka angielskiego

Immersja językowa świetnie sprawdza się zwłaszcza w przypadku dzieci. Dzieci bardzo szybko opanowują język angielski, jeśli towarzyszy im on w każdym tygodniu. Zwykle to właśnie najmłodsi członkowie rodziny najszybciej opanowują nowy język. Metodę immersji językowej warto zatem wprowadzić już w przedszkolu. Jeśli dziecko w placówce ma przez wiele godzin kontakt z angielskim, wówczas osłuchuje się z nim, nieświadomie zapamiętuje poszczególne słowa i zwroty, szybko opanowuje wymowę i z reguły nie ma oporów przed stosowaniem nabytych umiejętności w praktyce.

Kiedy i jak powinno się stosować immersję językową w przedszkolu? Przede wszystkim trzeba to robić cały czas – dorosły powinien mówić do dzieci po angielsku nawet najzwyklejszych okolicznościach. Naturalne „zanurzanie” w języku może mieć miejsce podczas zabawy, nauki, wykonywania obowiązków, jedzenia posiłków, ubierania się, mycia, spacerów czy innych, normalnych sytuacji dnia codziennego. Dobrą okazją do nauki poprzez immersję może być oglądanie bajek w oryginale lub słuchanie książek czytanych przez dorosłego po angielsku. W przedszkolu EcoKids dzieci mają regularne zajęcia z języka angielskiego.