Zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym mają za zadanie pobudzać zmysły, sensorykę i zachęcać malucha do poznawania świata. Namacalne doświadczenia stanowią doskonały rozwój, a dziecko w ten sposób poznaje nie tylko siebie, ale otaczający świat. Kreatywne i ciekawe zabawy to również niezawodny sposób na oderwanie dziecka od telewizora i komputera. Oto kilka sprawdzonych pomysłów na zabawy dla dzieci w wieku przedszkolnym.

Zabawy ruchowe dla rozwoju równowagi

Tego typu zabawy to doskonały sposób na wspólne spędzenie czasu dla całej rodziny. Można również zaangażować większą liczbę dzieci, wtedy zabawa będzie jeszcze ciekawsza. Skoki przez drabinkę wykonaną z papieru, wskakiwanie do figur namalowanych kredą na chodniku to świetny sposób na łączenie zabawy wspierającej rozwój ruchowy i rozwój umysłu. Dziecko musi bowiem dodatkowo wybierać figury, by wskoczyć w odpowiednie miejsce. Dla większych dzieci można na wysokości 20 cm zawiesić linkę, przez którą należy przeskoczyć.

Zabawy rozwijające umysł dziecka

Oprócz ćwiczeń ruchowych niezwykle ważny jest rozwój umysłu dziecka. Oprócz gier planszowych dzieci uwielbiają zabawę w skojarzenia (np. „lato” – „gorąco”). To doskonały sposób na wzbogacanie słownictwa i rozwój narządu mowy. Dzieci uwielbiają zabawy w chowanego. Można zatem wykorzystać jakiś przedmiot, schować go w dowolnym miejscu i instruować dziecko, by odnalazło zgubę. Komendy typu: „idź do przodu”, „stop”, „na dole”, „na górze”, „omijaj” to również doskonały sposób na rozwój słownictwa u małego dziecka.

Zabawy wiecznie żywe

Warto czasem sięgnąć pamięcią do młodzieńczych lat i przypomnieć sobie zabawy z dzieciństwa. Okazuje się, że część z nich cieszy się niesłabnącą popularnością do dziś. Może ciuciubabka? Dzieci uwielbiają zabawę, dodatkowo mogą śpiewać popularną piosenkę. Chyba wszyscy z nas pamiętają zabawę „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy”. Zabawa wymaga zaangażowania większej liczby dzieci. Jedno z dzieci stoi tyłem do pozostałych. Na hasło „Raz, dwa, trzy – Baba Jaga patrzy” dzieci biegną w jedną stronę i na hasło „patrzy” dziecko odwraca się, a pozostałe maluchy muszą zastygnąć w bezruchu. Kto będzie się ruszał, wraca na start. Również popularna gra w klasy cieszy dzieci od lat. Wystarczy kreda lub kawałek patyka oraz kamyk, by narysować kratki. Zabawa w kolory to również świetna rozrywka. Dzieci siadają naprzeciw osoby, która rzuca piłką, wymieniając przy tym kolory. Kiedy pada hasło „czarny” nie wolno złapać piłki.

Zabawy dla dzieci, które rozpiera energia

Wszelkie przeciąganie i zabawy siłowe to doskonały sposób, by rozładować nadmiar energii. Można w tym celu wykorzystać linę lub po prostu połączyć dzieci w pary i przeciągać się drużynowo. Wystarczy chwycić w pasie kolegę stojącego z przodu i wyznaczyć linię, za którą należy przeciągnąć kolegę. Zabawa w klapsy zapewnia dzieciom doskonałą rozrywkę i mnóstwo śmiechu. Dzieci chwytają się lewymi lub prawymi ramionami, a drugą ręką próbują klepnąć partnera w pośladek.

Pomysłów na kreatywne zabawy z dzieckiem jest mnóstwo. Wystarczy sięgnąć pamięcią do lat dziecinnych, by zająć malucha ciekawymi zajęciami ruchowymi, wspierając przy tym rozwój umysłu.